Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…
KAROL DARWIN
OCALIĆ PSZCZOŁY!
Jeden na dziesięć gatunków pszczół, jest na granicy wymarcia. Green Peace podaje, że co sekundę ginie 105 pszczół! Cztery na pięć gatunków roślin uprawnych i dziko rosnących w Europie, są zależne od zapylania przez owady.
Te fakty zmusiły Unię Europejską, do podjęcia zdecydowanych kroków, w celu ratowania oraz ochrony pszczół i innych owadów zapylających. Głównym winowajcą wymierania pszczół jest rolnictwo - dlatego rządy krajów należących do UE są zobowiązane do zmniejszania użycia pestycydów, tak, by do 2030 roku, spadło ono o połowę.
TY TEŻ MOŻESZ POMÓC W RATOWANIU TYCH WYJĄTKOWYCH OWADÓW
W wielu miastach ustawia się ekologiczne ule, tereny zielone obsiewa roślinami, które stanowią dla pszczół źródło pożywienia. W lasach rozstawia się specjalne domki dla dzikich pszczół. W niektórych krajach europejskich wprowadzono programy, polegające na tym, że mieszkańcy mogą zaprosić pszczelą rodzinę do swojego ogrodu. Niezbędną roślinność, ul oraz pszczoły - dostarcza ratusz.
POSTAW NA BIORÓŻNORODNOŚĆ
Jeśli masz działkę lub ogródek, możesz wspomóc owady zapylające - nie ograniczaj swojej zielonej przestrzeni jedynie do trawnika. Bioróżnorodność jest eko! Wysiewając kwiaty czy krzewy - zdecyduj się na te, które szczególnie upodobały sobie pszczoły. Należą do nich: lawenda, kocimiętka, rdest, szałwia, chaber, wrzos, dalia, rudbekia.